Δήμος Κορυδαλλού: Ξεκίνησε η κατεδάφιση των γυναικείων φυλακών

Με τη συμβολική κατεδάφιση του εξωτερικού τοίχου ξεκίνησε σήμερα η κατεδάφιση των γυναικείων φυλακών Κορυδαλλού. Ο χώρος θα παραδοθεί στον Δήμο Κορυδαλλού,και αναμένεται να μετατραπεί σε πνεύμονα πρασίνου και χώρο αναψυχής.

Στην συμβολική κατεδάφιση ήταν παρών τόσο ο υπουργός Δικαιοσύνης Σταύρος Κοντονής, όσο και ο δήμαρχος Κορυδαλλού κ. Κασσιμάτης. Ο κ. Κασσιμάτης τόνισε πως πρέπει να αναγνωριστεί στο υπουργείο η υλοποίηση ενός αιτήματος χρόνων, καθώς το έργο είχε καθυστερήσει.

Από την πλευρά του , ο κ. Κοντονής δήλωσε «Μια προεκλογική δέσμευση του Πρωθυπουργού σήμερα υλοποιείται. Ένα αίτημα δεκαετιών παίρνει σάρκα και οστά και αυτό δείχνει τη σοβαρότητα με την οποία πολιτεύεται η κυβέρνηση που βήμα βήμα σε δύσκολες συνθήκες υλοποιεί το πρόγραμμά της. Οι αγώνες των κατοίκων απέδωσαν καρπούς. Αλλά απέδωσαν επειδή υπάρχει αυτή η κυβέρνηση της αριστεράς. Η κυβέρνηση συνεργασίας.»