Δήμος Καστοριάς: Σύμβαση εργασίας με 2 κοινωνικούς λειτουργούς

Υπογράφτηκε, στο Γραφείο του Δημάρχου Καστοριάς, η σύμβαση εργασίας 2 Κοινωνικών Λειτουργών ΤΕ, για τη λειτουργία του Κέντρου Κοινότητας του Δήμου, στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΔΥΤΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ 2014-2020» ΑΞΟΝΑΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ 10 «ΠΡΟΩΘΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΕΝΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΗ ΤΗΣ ΦΤΩΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΔΙΑΚΡΙΣΗΣ», συγχρηματοδοτούμενο από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο.

Η πρόσληψη των εργαζομένων έγινε μέσω ΑΣΕΠ.

«Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου Καστοριάς που ξενικά τη λειτουργία του, θα εφαρμόζει πολιτικές κοινωνικής προστασίας και θα υποδέχεται, θα εξυπηρετεί και διασυνδέει τους πολίτες (και τις ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες) με όλα τα κοινωνικά προγράμματα και υπηρεσίες, που υλοποιούνται στην περιοχή μας», αναφέρει ο Δήμος Καστοριάς.