Δήμος Ιλίου: Πάνω από 1.800 ώρες μαθημάτων προσέφερε φέτος το Κοινωνικό Φροντιστήριο

Νίκος Ζανέτος, Δήμαρχος Ιλίου

Σημαντική βελτίωση παρουσίασαν οι επιδόσεις του Κοινωνικού Φροντιστηρίου του Δήμου Ιλίου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2016-2017. Συνολικά, η χρονιά ολοκληρώθηκε με πάνω από  1.800  ώρες μαθημάτων από 20 εθελοντές καθηγητές.

Το Κοινωνικό Φροντιστήριο του Δήμου Ιλίου ξεκίνησε το 2012 τη λειτουργία του. Παρέχει  δωρεάν πρόσθετη διδακτική στήριξη σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ανακουφίζοντας τις οικογένειες με χαμηλά εισοδήματα.

Όπως δήλωσε ο Δήμαρχος Ιλίου Νίκος Ζενέτος:

«Η προσπάθεια που καταβάλλεται στο Κοινωνικό Φροντιστήριο του Δήμου μας είναι άξια συγχαρητηρίων. Η ανταπόκριση των εκπαιδευτικών που θέλουν να βοηθήσουν τον κοινωνικό αυτό θεσμό, αποδεικνύει το αληθινό πρόσωπο της προσφοράς και της αλληλεγγύης.

Θα ήθελα να τους ευχαριστήσω θερμά και να δώσω πολλά συγχαρητήρια τόσο στους καθηγητές, όσο και στους μαθητές για τον αξιέπαινο καθημερινό τους αγώνα, ο οποίος, όπως φαίνεται, αποδίδει πολύτιμους καρπούς.»