Έκκληση προς τους πολίτες της Σαντορίνης να ανοίξουν τα σπίτια τους και να προσφέρουν φιλοξενία στους αναπληρωτές εκπαιδευτικού, έπειτα από το πρόβλημα που αντιμετωπίστηκε με την έλλειψη στέγης στο νησί, απηύθυνε ο Δήμαρχςο Θήρα, Νίκος Ζώρζος.

Το πρόβλημα εντοπίστηκε στα τουριστικά νησιά, καθώς λόγω της περιόδου τα ξενοδοχεία παρέμεναν γεμάτα, ενώ οι τιμές που ζητούσαν οι ξενοδόχοι ήταν ιδιαίτερα υψηλές για τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς.

Ο δήμαρχος Θήρας, Νίκος Ζώρζος, μίλησε στον Aegean Voice στην εκπομπή «Εκατέρωθεν» με τη Δανάη Μαύρου για το οξύ πρόβλημα στέγης που υπάρχει στο νησί για εκπαιδευτικούς και όχι μόνο.

Όπως αναφέρει οι δήμαρχοί «γίνονται σάκοι του μποξ».

«Είμαστε σε μια διαρκή αναζήτηση κατοικιών, έχουμε κάνει συσκέψεις επί συσκέψεων για να αντιμετωπίσουμε το θέμα. Από το Υπουργείό μας λένε βοηθήστε και εμείς τους λέμε λύστε μας τα χέρια. Δεν υπάρχουν σπίτια, βρισκόμαστε σε αδιέξοδο. Κάνω έκκληση στους κατοίκους: Υιοθετήστε για λίγο έναν εκπαιδευτικό»