Δήμος Ηρακλείου: Με έκθεση του Ross Daly συνεχίζεται το 3ο Φεστιβάλ «Κρήτη, μια ιστορία, πέντε συν ένας πολιτισμοί»

Με τα εγκαίνια της έκθεσης μουσικών οργάνων από τη συλλογή του Ross Daly συνεχίζεται σήμερα το  3ο Φεστιβάλ «Κρήτη, μια ιστορία, πέντε συν ένας πολιτισμοί» του Δήμου Ηρακλείου.

Δευτέρα, 28/8/2017, Βασιλική Αγίου Μάρκου, 20:00 μ.μ.

Με όχημα ένα μουσικό όργανο.

Εγκαίνια έκθεσης μουσικών οργάνων από τη συλλογή του Ross Daly.

Ογδόντα αυθεντικά μουσικά όργανα, υψηλής ποιότητας και αντίστοιχης αξίας, από τη σημαντική συλλογή του Ross Daly, εκτίθενται στη Βασιλική του Αγίου Μάρκου. Βαλκάνια, Αφρική, Κεντρική Ασία, Καύκασος, Ινδία, Μέση Ανατολή, θα μας συστηθούν δια των μουσικών τους οργάνων. Η έκπληξη έγκειται στην αποκάλυψη διαφορών, αλλά και ομοιοτήτων ανάμεσα σε κουλτούρες που τις θεωρούμε «ξένες», αν και συνδέονται μεταξύ τους μέσω υπόγειων και ανυποψίαστων ρευμάτων. Όπως γράφει ο ίδιος ο συλλέκτης: [] η Κρήτη είναι ένα από τα πλέον γόνιμα μέρη για να πραγματοποιούνται τέτοιου είδους ανταλλαγές, καθώς γεωγραφικά βρίσκεται στο σταυροδρόμι διαφόρων πολιτισμών, που από την αρχαιότητα ανταλλάσσουν στοιχεία και αναπτύσσονται αρμονικά.

Διάρκεια έκθεσης από 28/08 έως 30/9/2017.