Δήμος Δάφνης Υμηττού : Τράπεζα Αίματος

Ο Δήμος Δάφνης-Υμηττού σε συνεργασία με τον Οργανισμό Κοινωνικής Πολιτικής Δάφνης-Υμηττού με γνώμονα την ανάπτυξη του πνεύματος αλληλεγγύης και αλληλοβοήθειας αποφάσισε την δημιουργία Τράπεζας Αίματος, με αριθμό μητρώου 14587, που τηρεί στο νοσοκομείο «Γ.Γεννηματάς».

Η προσφορά αίματος είναι μια ύψιστη πράξη αγάπης, προσφοράς και κοινωνικής αλληλεγγύης. Οι Εθελοντές Αιμοδότες με τη συστηματική προσφορά τους αποδεικνύουν την ευαισθησία και την ανθρωπιά τους. Προσφέρουν δώρο ζωής σε συνανθρώπους τους που το έχουν ανάγκη.

Μέλη της Δημοτικής Τράπεζας Αίματος μπορούν να γίνουν όλοι οι Δημότες, οι κάτοικοι αλλά και οποιοσδήποτε άλλος επιθυμεί.

Σε κάθε μέλος  χορηγείται Κάρτα Εθελοντή Αιμοδότη, που τον διακρίνει και βοηθά στην εξεύρεση αίματος σε περίπτωση που χρειαστεί αίμα ο ίδιος ή η οικογένεια του.

Η πρώτη αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 31 Μαρτίου 2018, 10-1 μ.μ. , στον Α’ Βρεφονηπιακό Σταθμό Δάφνης, Μιαούλη 1, (πλ. Τσαλαγανίδη).