Δήμος Γαλατσίου: Ξεκινά η έκθεση με αυθεντικά ιστορικά κειμήλια του 1940 στο Πολιτιστικό Κέντρο Καμίνι

Ξεκινά σήμερα στο Πολιτιστικό Κέντρο Καμίνι, του Δήμου Γαλατσίου, η αφιερωματική έκθεση στο έπος του 1940, με την παρουσίαση αυθεντικών ιστορικών κειμηλίων από την εποχή.

Τα κειμήλια που παρουσιάζονται στην έκθεση ανήκουν στο Αρχείο Ελληνικών Γραμμάτων «Γεώργιος Λεβιθόπουλος» και μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν τα μοναδικά αρχεία της Σοφίας Βέμπο και του Μίμη Τραϊφόρου.

Στην έκθεση, η οποία θα είναι ανοιχτή για το κοινό από σήμερα έως τις 29 Οκτωβρίου, παρουσιάζεται επίσης, για πρώτη φορά στο κοινό, το ημερολόγιο του λογαγού του Πεζικού, Σπ. Δαράτου, ο οποίος ήταν ο διοικητής στο οχυρό του Νευροκοπίου.

Μεταξύ των υπόλοιπων ντοκουμέντων, οι επισκέπτες της έκθεσης θα μπορέσουν να γνωρίσουν τον Τύπο της εποχής του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου στην Ελλάδα, και να «ταξιδέψουν» στην πρώτη γραμμή του πολέμου μέσα από την αυθεντική αλληλογραφία από και προς το μέτωπο.

Η έκθεση θα είναι ανοιχτή τις πρωινές ώρες για ξεναγήσεις σχολείων, ενώ από τις 18:00 έως τις 20:00 για το υπόλοιπο κοινό.