Δήμος Γαλατσίου: Ξανά σε λειτουργία το Κοινωνικό Φαρμακείο

Γιώργος Μαρκόπουλος
Γιώργος Μαρκόπουλος, Δήμαρχος Γαλατσίου
Την επαναλειτουργία του Κοινωνικού Φαρμακείου του ανακοίνωσε ο Δήμος Γαλατσίου. Το Φαρμακείο στελεχώνεται με εθελοντή Φαρμακοποιό και Νοσηλευτικό προσωπικό του Δημοτικού Ιατρείου.

Οι υπηρεσίες του Φαρμακείου θα αφορούν αποκλειστικά σε ανασφάλιστα και οικονομικά αδύναμα άτομα, που δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση στη φαρμακευτική περίθαλψη.
Για την ένταξη στο Κοινωνικό Φαρμακείο, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να κλείσουν ραντεβού με Κοινωνικό Λειτουργό έχοντας μαζί τους αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Σύμφωνα με την απόφαση 374/2013 του Δημοτικού Συμβουλίου, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι:
–          Αίτηση του ενδιαφερομένου
–          Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας / Διαβατηρίου
–          Πρόσφατο εκκαθαριστικό εφορίας
–          Αποδεικτικό ΔΕΚΟ ή άλλο έγγραφο που να πιστοποιεί τη διεύθυνση (πχ. αποδεικτικό ενοικίου από το Taxisnet)
–          Αποδεικτικό ανεργίας
–          Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης
–          Οποιοδήποτε άλλο έγγραφο μπορεί να είναι χρήσιμο για τη συγκεκριμένη παροχή.
Η χορήγηση των φαρμάκων από το φαρμακείο θα γίνεται κατόπιν υπόδειξης ιατρικής συνταγής και εφόσον στη διάθεσή μας υπάρχουν τα φάρμακα, καθώς προέρχονται από προσφορές συμπολιτών ή φαρμακείων της περιοχής. Σε καμία περίπτωση δεν θα διαθέτει τις κατηγορίες φαρμάκων που υπάγονται στα φάρμακα ειδικής συνταγογράφησης (Ναρκωτικά και Ηρεμιστικά).