Δήμος Αθηναίων : Μουσικά Ταξίδια με την Συμφωνική Ορχήστρα

Την Τρίτη 20 Μαρτίου στις 20.30, υπό τη μουσική διεύθυνση του Ανδρέα Τσελίκα, πραγματοποιείται η δεύτερη συναυλία της Συμφωνικής Ορχήστρας του δήμου Αθηναίων, αφιερωμένη στην Αγγλία.

Η συναυλία εντάσσεται στο πλαίσιο των μουσικών διαδρομών -«Μουσικά Ταξίδια»- της  Συμφωνικής Ορχήστρας δήμου Αθηναίων, στις χώρες που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ιστορία της έντεχνης δυτικής μουσικής και παρουσιάζει Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας,  έως το Μάιο, στην Τεχνόπολη δήμου Αθηναίων.

Η Αγγλία –δεύτερος σταθμός των μουσικών διαδρομών- έχοντας μία μακραίωνη, πολυποίκιλη και πλούσια μουσική παράδοση, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη και την καλλιέργεια της έντεχνης μουσικής, τόσο μέσω της συνθετικής δημιουργίας όσο και μέσω της ίδρυσης κορυφαίων μουσικών θεσμών.

Το πρόγραμμα της συναυλίας εστιάζει σε αντιπροσωπευτικές συνθέσεις από διάφορες μουσικές περιόδους, ξεκινώντας από την εποχή του Baroque με μια σουίτα του Henri Purcell (1659-1695) για έγχορδα. Ακολουθεί το κοντσέρτο για άρπα του George Frideric Handel (1685-1759), ένα από τα πρώτα κοντσέρτα που αναδεικνύει σολιστικά αυτό το πανάρχαιο όργανο. Σημειώνεται ότι ο Handel, αν και γεννημένος στη Γερμανία, μετακόμισε μόνιμα στην Αγγλία το 1712 και το 1727 πολιτογραφήθηκε Άγγλος, παραμένοντας μέχρι τον θάνατό του κορυφαία μορφή της αγγλικής μουσικής. Το κοντσέρτο ερμηνεύει ως σολίστ η αρπίστρια της Συμφωνικής Ορχήστρας Ευαγγελία Κιοσόγλου.

Στο δεύτερο μέρος της συναυλίας θα ερμηνευθούν η «Σουίτα του Αγ. Παύλου» του Gustav Holst (1874-1934) και το «Sospiri» του Edward Elgar (1857-1934), ενώ το πρόγραμμα ολοκληρώνεται με το «Concertino Pastorale» του John Ireland (1879-1962). Αξίζει να σημειωθεί ότι το χορευτικό στοιχείο, που διακρίνει αρκετά από τα έργα του προγράμματος, μαρτυρά τις λαϊκές επιρροές που δέχτηκαν οι συνθέτες, προσδίνοντάς τους ένα χαρακτηριστικό τοπικό χρώμα.

Πληροφορίες:

τ. 210 92 43 760| www.opanda.gr  | #MousikiGiaOlous

@opanathens

Τεχνόπολη δήμου Αθηναίων, Αεριοφυλάκιο 1 – Αμφιθέατρο: Πειραιώς 100, Γκάζι Πρόσβαση: Μετρό: Σταθμός «Κεραμεικός» |Τρόλεï: No. 21 (από Ομόνοια), Στάση «Φωταέριο» |Λεωφορεία: 049, 815, 838, 914, Β18, Γ18, Στάση «Φωταέριο»

Ώρα: 20.30

Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη