Δήμος Αθηναίων: Εώς τις 15 Νοεμβρίου οι προτάσεις για δράσεις στα Ανοιχτά σχολεία του Δήμου Αθηναίων.

Δήμος Αθηναίων, Ανοιχτά Σχολεία

Λήγει την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου η προθεσμία για την κατάθεση προτάσεων για δράσεις που θα υλοποιηθούν στα Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων, την περίοδο από τον Φεβρουάριο έως τον Μάιο του 2018.

Το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία δήμου Αθηναίων εφαρμόζεται  με επιτυχία σε 25 σχολεία του δήμου Αθηναίων, όπου έχουν διεξαχθεί όλο αυτό το διάστημα, 300 διαφορετικές δράσεις, με τη συμμετοχή περισσοτέρων των 16.500 πολιτών όλων των ηλικιών.

Το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων υλοποιείται με αποκλειστικό δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και με το συντονισμό του Athens Partnership.

Η υποβολή προτάσεων γίνεται ηλεκτρονικά μέσα από την ιστοσελίδα του προγράμματος www.athensopenschools.gr, από όπου μπορούν οι ενδιαφερόμενοι και να παρακολουθούν τα στάδια αξιολόγησής τους.

Η ανοιχτή πρόσκληση για την κατάθεση προτάσεων απευθύνεται σε φυσικά και νομικά πρόσωπα (ελεύθερους επαγγελματίες, υπηρεσίες, φορείς, οργανώσεις, ιδρύματα, μουσεία, κλπ.) τα οποία είτε δραστηριοποιούνται ήδη στους χώρους των σχολείων, είτε επιθυμούν να το πράξουν στο μέλλον, προκειμένου να καταθέσουν τις προτάσεις τους για δράσεις στο πλαίσιο του προγράμματος Ανοιχτά Σχολεία του δήμου Αθηναίων.

Ο δήμος Αθηναίων υλοποιεί το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία με εκπαιδευτικές, ψυχαγωγικές, πολιτιστικές και αθλητικές δράσεις σε επίπεδο γειτονιάς που γίνονται στις εγκαταστάσεις των σχολικών συγκροτημάτων καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, τα απογεύματα και τα Σαββατοκύριακα, και αφορούν  όλους τους κατοίκους των τοπικών κοινοτήτων.

Πληροφορίες για το πρόγραμμα Ανοιχτά Σχολεία και τις προσφερόμενες δράσεις θα βρείτε ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα www.athensopenschools.gr