Δήμος Αθηναίων : Επίσκεψη της Δούκισσας της Κορνουάλης στον Ξενώνα Φιλοξενίας Κακοποιημένων Γυναικών

H δούκισσα της Κορνουάλης Καμίλα (Κ) χαιρετάει παιδιά φιλοξενούμενων γυναικών κατά την επίσκεψή της σε Ξενώνα Φιλοξενίας Κακοποιημένων Γυναικών του Δήμου Αθηναίων, Πέμπτη 10 Μαΐου 2018. Το πριγκιπικό ζεύγος της Βρετανίας βρίσκεται στην Ελλάδα για τριήμερη επίσημη επίσκεψη. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΠΕ-ΜΠΕ/POOL/ΣΥΜΕΛΑ ΠΑΝΤΖΑΡΤΖΗ

Ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης καλωσόρισε την υψηλή προσκεκλημένη στην κοινωνική δομή του δήμου Αθηναίων και την ενημέρωσε διεξοδικά για τον τρόπο λειτουργίας της και τις υπηρεσίες που προσφέρει σε κακοποιημένες γυναίκες και τα παιδιά τους. «Η φιλοξενία, η ασφάλεια, η ψυχολογική και κοινωνική στήριξη από εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό, αλλά και η παροχή νομικών και άλλων συμβουλών είναι μερικά από όσα προσφέρει ο ξενώνας του δήμου μας σε αυτές τις γυναίκες που το έχουν ανάγκη» τόνισε ο κ. Καμίνης.

Ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης, ευχαρίστησε τη Δούκισσα της Κορνουάλης για τη μεγάλη τιμή να επισκεφθεί την κοινωνική δομή του δήμου Αθηναίων, σημειώνοντας ότι ο δήμος Αθηναίων ενισχύει καθημερινά, με τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, περίπου 30.000 ανθρώπους που προέρχονται από ευάλωτες κοινωνικές ομάδες.

Η Δούκισσα της Κορνουάλης ξεναγήθηκε από την αρμόδια αντιδήμαρχο κυρία Μαρία Στρατηγάκη στον ξενώνα, ενώ συζήτησε με φιλοξενούμενες στην κοινωνική δομή του δήμου Αθηναίων