Δήμος Αίγινας: Δέκα δήμοι της Αθήνας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του δημάρχου για το μεγάλο πρόβλημα με τα σκουπίδια

Δέκα δήμοι της Αττικής έσπευσαν να βοηθήσουν στην αποκομιδή των τεράστιων ποσοτήτων απορριμάτων που είχαν συσσωρευθεί τον τελευταίο μήνα στους δρόμους της Αίγινας, ύστερα από την έκκληση που απηύθυνε ο Δήμαρχος Αίγινας, Δημήτρης Μουρτζής.

Πρόκειται για τους δήμους Φυλής, Κερατσινίου – Δραπετσώνας, Αγίων Αναργύρων – Καματερού, Περιστερίου, Νέας Σμύρνης, Ασπρόπυργου, Ηρακλείου, Πεύκης – Λυκόβρυσης, Νίκαιας – Αγ. Ι. Ρέντη και Κορυδαλλού, οι οποίοι απέστειλαν από το πρωί της Πέμπτης  απορριμματόφορα στο νησί.

Σύμφωνα με τον Δήμαρχο Αίγινας, Δημήτρη Μουρτζή, οι δυνάμεις που έστειλαν οι δέκα Δήμοι επαρκούν, ώστε να λυθεί μέσα στην ημέρα το πρόβλημα και το νησί να επανέλθει σε κανονική κατάσταση.