Για τις 8 Σεπτεμβρίου μετατέθηκε η δίκη του υπαλλήλου που επιτέθηκε στον δήμαρχο Ελευσίνας

Για τις 8 Σεπτεμβρίου ορίστηκε τελικά η δίκη στο Αυτόφωρο Μονομελές Πλημμελειοδικείο της Αθήνας, του 35χρονου συμβασιούχου ο οποίος την περασμένη Δευτέρα τραυμάτισε με μαχαίρι τον δήμαρχο Ελευσίνας, Γιώργο Τσουκαλά.

H έδρα αποφάσισε την αναβολή της προκειμένου να προσέλθει και να εξεταστεί ως μάρτυρας, ο δήμαρχος Ελευσίνας – ο οποίος νοσηλεύεται ακόμη στο Θριάσιο νοσοκομείο. Όπως έκρινε, είναι «κρίσιμη η κατάθεση του θύματος για να εξακριβωθεί η νοητική κατάσταση του κατηγορουμένου την ώρα της επίθεσης».

Ο δήμαρχος Ελευσίνας στην κατάθεση του στην αστυνομία φέρεται να έχει δηλώσει ότι δεν επιθυμεί την ποινική δίωξη και τιμωρία του ανθρώπου που τον τραυμάτισε.

Από την πλευρά του, ο κατηγορούμενος αναμένεται να επικαλεστεί ακαταλόγιστο για την πράξη του. Το αίτημα του συνηγόρου υπεράσπισης, πάντως, για διενέργεια ψυχιατρικής πραγματογνωμοσύνης δεν έγινε δεκτό. «Φροντίστε μέχρι να γίνει η δίκη σας να έχετε συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα ιατρικά έγγραφα» τον προέτρεψε η πρόεδρος του δικαστηρίου.

Ο 35χρονος φέρεται ότι θα υποστηρίξει ότι δεν είχε «προηγούμενα» με τον δήμαρχο Ελευσίνας, ούτε ήταν δυσαρεστημένος με την επερχόμενη λήξη της σύμβασής του, αλλά ότι «έκανε, το έκανε σε μία στιγμή παροξυσμού και ζητάει συγνώμη».

Υπενθυμίζεται ότι ο συμβασιούχος αντιμετωπίζει τα πλημμελήματα της επικίνδυνης σωματικής βλάβης και της παράνομης οπλοφορίας-οπλοχρησίας.

Πάντως το δικαστήριο δεν έκανε δεκτό το αίτημα της εισαγγελέως της έδρας η οποία εισηγήθηκε να διαβιβαστεί η δικογραφία στον αρμόδιο εισαγγελέα προκειμένου ο κατηγορούμενος να διωχθεί για το αδίκημα της βαριάς σκοπούμενης σωματικής βλάβης.