Παραδομένο στις φλόγες παραμένει για τέταρτη ημέρα το νησί της Ζακύνθου, με νέα μέτωπα να ξεσπούν διαρκώς προκαλώντας νέα προβλήματα στους πυροσβέστες. Το πιο πρόσφατο, το 13ο στο νησί, βρίσκεται στην περιοχή Παλιό χωριό και εκδηλώθηκε μισή ώρα μετά τα μεσάνυχτα. Νωρίτερα το βράδυ της Κυριακής είχε ξεσπάσει μια ακόμη πυρκαγιά σε δάσος στο χωριό Καλαμάκι.

Σύμφωνα με την πυροσβεστική το μέτωπο που τους ανησυχεί περισσότερο είναι αυτό στην περιοχή του Αγαλά με τους ισχυρούς ανέμους και τη διασπορά των δυνάμεων να δυσχεραίνουν την προσπάθεια των πυροσβεστών. Το απόγευμα της Κυριακής παραδόθηκε στις φλόγες ένα σπίτι που βρίσκεται κοντά στο χωριό, περίπου 100 μέτρα από τον κύριο οικισμό.

Την εφαρμογή του σχεδίου “Ξενοκράτης” και την κήρυξη του νομού Ζακύνθου σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης για τους επόμενους έξι μήνες ζήτησε με έγγραφό του από τον Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων, κ. Θεόδωρο Γαλιατσάτο, και τον συντονιστή της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδος και Ιονίων Νήσων, κ. Νίκο Παπαθεοδώρου, ο δήμαρχος Ζακύνθου, κ. Παύλος Κολοκοτσάς.

Ο δήμαρχος του νησιού επιμένει στην εκδοχή του εμπρησμού. «Αυτό που ζούμε είναι πρωτοφανές. Δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά» δήλωσε χαρακτηριστικά το πρωί της Δευτέρας ο κ. Κολοκοτσάς. Επικαλέστηκε αυτόπτες μάρτυρες που λένε ότι η πρώτη φωτιά εκδηλώθηκε από εμπρησμό υποστηρίζοντας ότι αν και υπήρχε σχέδιο προετοιμασίας «είναι πρωτοφανές να ξεσπούν δέκα εστίες σε όλη τη Ζάκυνθο».

Όσον αφορά, τέλος, το αν υπάρχει κίνδυνος για κατοικημένες περιοχές ο δήμαρχος Ζακύνθου είπε ότι «έχει φύγει ο κίνδυνος για κατοικημένες περιοχές, δύο ημέρες κάναμε τα πάντα προκειμένου να σώσουμε το χωριό Αγαλά».

Στις φωτιές της Ζακύνθου έχουν σπεύσει ισχυρές δυνάμεις της πυροσβεστικής υπηρεσίας οι οποίες αναφέρουν ότι το πιο επικίνδυνο μέτωπο είναι αυτό που βρίσκεται μεταξύ του Κοιλιωμένου και Αγαλά.

Την Κυριακή έφτασαν στο νησί ακόμα έξι οχήματα με 20 άντρες, για να συμμετάσχουν στις επιχειρήσεις κατάσβεσης, ενώ τις επόμενες ώρες αναμένεται να ενισχυθεί περαιτέρω η πυροσβεστική δύναμη στη Ζάκυνθο και από άλλες περιοχές της χώρας.

Τέλος, στην Ζάκυνθο βρίσκεται κλιμάκιο της Διεύθυνσης Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Εμπρησμού, προκειμένου να ερευνήσει το μπαράζ πυρκαγιών και να συλλέξει στοιχεία για τα αίτια που τις προκάλεσαν και για τους εμπρηστές που φέρονται να ευθύνονται για τα μέτωπα πυρκαγιάς.