Με το ποσό των 2.000 ευρώ για κάθε παιδί που θα γεννιέται στην Αμοργό σκέφτεται να επιδοτεί τους γονείς ο Δήμος Αμοργού, στην προσπάθειά του να προσελκύσει νέους που θα μείνουν στο νησί και θα δραστηριοποιηθούν σε αυτό.

Αυτή τη χρονιά το ολοήμερο νηπιαγωγείο της Αμοργού θα λειτουργήσει μόνο με μία μαθήτρια! Στο δημοτικό τα πράγματα είναι καλύτερα, καθώς φοιτούν 9-10 παιδιά, ενώ ακόμη καλύτερα είναι τα πράγματα στο γυμνάσιο και στο λύκειο

«Θέλω να ευχαριστήσω το Υπουργείο που έστω και με ένα παιδί αποφάσισε να λειτουργήσει το ολοήμερο νηπιαγωγείο. Θέλω να πιστεύω ότι αυτό το πρόβλημα θα λυθεί σύντομα, καθώς θέλουμε να δώσουμε κίνητρα σε γονείς που θα γεννήσουν στο νησί μας και αυτά θα είναι 2.000 ευρώ για κάθε παιδί », ανέφερε στο ΑΠΕ ο δήμαρχος Αμοργού, Νικόλαος Φωστιέρης.